top of page
  • Writer's pictureSuccess Solutions

Rozhovor s Pepou o plánované novince

První otázka je asi očekávaná, co to vlastně děláte?

Děláme nový pracovní portál, kterým chceme pomoci firmám i kandidátům.

Jak vás to napadlo?

Pořádáme pro naše zákazníky pravidelné konference a na podzim jsme připravili seznam nápadů, které bychom rádi rozpracovali a posunuli k realizaci. Na tom seznamu bylo kolem 10 věcí a zákazníci hlasovali o co by měli zájem. Pracovní portál patřil mezi jeden z nápadů, který získal nejvíc hlasů. Budoucnost nám ukáže, jestli jsme se zákazníků měli zeptat, zdali budou za nový portál ochotni i zaplatit. Věříme však, že ano.

Proč zrovna nový pracovní portál? Není jich už dost?

Souhlasím s tím, že jich je dost. Naše myšlenka vychází z unikátních potřeb zákazníků. My se primárně věnujeme implementaci HR systému SuccessFactors, aby HR a potažmo požadavky zaměstnanců byli pokryté od A po Zet. Jsou i firmy, které si náš HR systém nevyberou, ale mají svůj, který jim také pokrývá většinu celé HR agendy. A teď si představte, že když máte vše pokryté jedním řešením a přijde čas na integraci s pracovními portály, máte najednou pocit, že se pohybujete v 90. letech minulého století.

Co to znamená?

Nasazením jednoho komplexního HR systému vyřešíte kompletní agendu včetně napojení na všechny nezbytné interní systémy, ale nikoliv na české pracovní portály. Jejich rozhraní (pokud vůbec jsou) umožňují spíše základní operace jako nahrát data a ty pak musíte ručně zpracovat a vystavit na pracovní portál. Velmi podobné je to s reakcemi kandidátů. Ve světě, kde máte všechny systémy propojené nativně se zpožděním v jednotkách sekund, je tento přístup odpovídající minulému tisíciletí.

Takže váš pracovní portál bude mít možnost rychlejšího napojení? To nezní jako „deal breaker“.

Kdybychom to dělali jen kvůli rozhraní, tak by to nedávalo smysl pro nikoho. My jsme si celou logiku obrátili do pozitivního a maximálně jednoduchého přístupu pro všechny. V ideálním světě si jako firma vytvoříte jednu registraci a už se nikdy nepřihlásíte, protože všechna data včetně kreditů a statistik půjdou automaticky přes rozhraní. Stejně tak pro kandidáty to děláme maximálně jednoduché, tj. vyhledávání dle klíčových slov případně dalších parametrů a na dvě kliknutí přesměrování na odpovědní formulář na stránkách zaměstnavatele.

Takže potenciální kandidáti nebudou vyplňovat odpovědní formulář na portálu?

V první fázi projektu jedeme v tzv. MVP (minimum viable product), kdy jsme si řekli, že zde není žádná přidaná hodnota ani pro kandidáty ani pro firmy. Veškeré odpovědi bude kandidát zasílat přímo na stránkách zaměstnavatele, aby se co nejrychleji dostal do jejich systému. Tam mají typicky přístup i manažeři. Jen tímto způsobem docílíme toho, že propojení kandidáta s firmou a manažerem bude co nejrychlejší.

Nebudete tím omezovat přístup menších společností, které nemají velké HR systémy?

V MVP ano. Víme, že nejdříve potřebujeme vyřešit maximální automatizaci. Po spuštění první fáze je přidání funkce ručního vytvoření a vystavení inzerátu jako první v pořadí. Ještě nás však čeká hodně přemýšlení, protože naším cílem je skutečně dostat kandidáta co nejdříve k budoucímu manažerovi. Jak to zajistit bez podpory systému, je zatím velkou otázkou.

Plánujete propojení i s jinými ATS (Applicant tracking system)?

V každém případě ano, to je naše priorita pro MVP. Začínáme s nadnárodními systémy jako jsou eQuest a SAP Multiposting, kteří si rozhraní na jednotlivé portály dělají sami. Před spuštěním budeme kontaktovat i všechny běžně nabízené ATS v České republice i velké nadnárodní řešení a budeme s nimi domlouvat možnost integrace a spolupráce.

A vám nevadí propojení s konkurenčními systémy? Sami také jeden nabízíte.

Naše filozofie je poskytovat služby pro HR, nenabízíme jen implementaci našeho SW řešení, ale také konzultační služby v oblasti HR digital transformation a další. I z tohoto důvodu nám přijde naopak rozumné být s jinými dodavateli ve spojení. Pokud je tam výhoda pro zákazníka, nemáme důvod jim házet klacky pod nohy.

Zpátky k portálu. Kdy bude online?

Příští týden zprovozníme první testovací verzi, kde budeme testovat primárně integrace a backendové řešení. Plán vývoje je takový, že v červenci bychom měli mít funkční verzi, kterou bychom pustili do světa v průběhu srpna.

Jaká bude vaše cenová politika? Budete si chtít zákazníky získat cenou nebo to bude šíří poskytovaných služeb?

Změnili jsme kompletně přístup k celé logice, jak ji většina firem zná a používá. Neděláme kreditní systém, ale sloty. Tj. jako zákazník si zaplatím třeba 20 slotů na rok a ty využívám dle libosti. Vnímáme, že mnoho firem má několik dlouhodobých pozic a pak větší množství krátkodobých. Když si představíte třeba banku, tak ta bude mít otevřené 3-10 pozic permanentně. Například osobní bankéř Praha, osobní bankéř Brno, osobní bankéř Ostrava a jak jim chodí z jednotlivých poboček požadavky na obsazení volných míst, tak z těchto sběrných pozic osloví aktuální kandidáty a vyberou si. Dle našeho názoru nemá smysl takovou pozici vystavovat 12x v roce vždy na měsíc. Tímto způsobem můžeme i ignorovat větu, kterou má většina pracovních portálů v podmínkách, že se nesmí pod stejným inzerátem inzerovat různá pracovní místa. U nás můžete měnit vystavené pozice každý den… hodinu… minutu.


Jaká bude doména?

Jedna ze 74… víc nepovíme, ještě nevíme na 100 %, jen na 90 %. Interně jedeme pod kódovým označením zelená je tráva.

Slepice nebo vejce? Tj. jak tam dostanete inzeráty a kandidáty zároveň?

Začneme u firem, které budou mít tu odvahu a půjdou do toho s námi. Budeme mít hotovou integraci již se spuštěním, takže to bude primárně o tom, abychom se dohodli s jejich HR, že budou náš portál využívat. Jakmile se nám podaří dohodnout kritické množství firem, které budou mít určité množství inzerátů, tak víme, že to bude pokyn ke startu kampaně na kandidáty. Věříme, že většina našich zákazníků do toho půjde s námi.

Co krize? Nezpůsobí pokles poptávky, a tudíž i šanci uspět?

Současná krize je určité riziko, ale hledáme na tom to pozitivní. A to je, že bude více kandidátů, kteří budou hledat práci, a proto by mohli být i pro velké firmy zajímavé menší portály, které budou logicky levnější než stále monopolní jobsy a práce. Když vám z velkých portálů přijde 400 odpovědí na jeden inzerát, tak výběr vhodného kandidáta je spíše očistec než skutečný výběr. Věříme, že z našeho portálu, i kdyby dostali 10 % kandidátů, tak si bez problémů vyberou.

Neuvažujete poskytovat i nabídky z úřadu práce, což některé pracovní portály běžně dělají?

Není to naším cílem, nevidíme v tom moc přidanou hodnotu pro nikoho. Když chceme spojit kandidáta a firmu nejrychlejším možným způsobem, tak přidání mezičlánku úřadu práce nikomu nepomůže. Čísla chceme mít vždy reálná a už od první verze budeme mít i veřejné online statistiky, které se budou denně aktualizovat. Dlouho jsme řešili filtrování různých botů a jiných automatizací, abychom měli jen reálné návštěvníky a reálná čísla.

Portál teda bude jeden velký marketingový prostor?

Doufáme, že ne, ale chceme být otevření. Zvažovali jsme, že čísla zveřejníme až po první kampani, aby to nebylo zpočátku spíše odrazující. Nakonec však vyhrálo naše interní motto, kterého se držíme od začátku založení firmy. Be brutally honest. Pracovali jsme na důvěře, aby věděli, že se na nás můžou spolehnout, a to i za cenu, že jim řekneme, že něco bude dlouhé, něco nemožné a něco komplikované.

Ještě se v minulém příspěvku zobrazila poznámka (nf) a KISS, co to znamená?

KISS je keep it stupid simple. Prostě to udělat maximálně jednoduché pro uživatele. Cílem je, aby to kdokoliv, kdo umí číst a psát, zvládnul používat. (nf) – není národní fond nebo něco podobného, ale jsou to klíčová slova, která jsme si dali při vývoji. Pomáhá nám to s rozhodováním, když vývojáři mají dotazy na něco, co jsme třeba nedomysleli. Jedná se o pojem „nesrat firmy“. Díky tomu jsme výrazně zredukovali počet políček potřebných na vyplnění registrace a některé další obtěžující prvky v logice systému či business modelu odstranili úplně.

Jaké máte ambice s pracovním portálem? Chcete být jedničkou na trhu?

Samozřejmě (nahlas se směje). Jobsy a práci (a vlastně celý konglomerát Alma Media – monster, profesia) asi nesundáme, stejně tak nechceme konkurovat specializovaným portálům pro různé segmenty. Naší ambicí je stát se číslem tři na trhu. Je však otázka, zda to zvládneme sami nebo bude potřeba partnerství či jiný druh spojenectví s již zaběhlými firmami. Na tuhle otázku dneska nemám odpověď.

Jaké budou další kroky?

Dáme prostor zákazníkům se ptát… a za měsíc budeme na jejich otázky odpovídat. Chtěli bychom udělat i veřejnou prezentaci současného stavu. Zákazníci tím získají reálnou představu, co od toho mají očekávat, a můžou dát své připomínky.

Není zbytečné ptát se zákazníků, kteří ve výsledku portál vůbec nebudou používat a jen se jednou zaregistrují?

Záleží na úhlu pohledu, ale víme, že nemáme patent na rozum. Zákazník přesně ví, co chce a proč to chce. Nám to pomůže s dalším vývojem a budoucím rozvojem. Máme své nápady, ale realita je občas zcela jiná.

Plánujete nasadit i řešení třetích stran? Vzhledem ke karanténě se hodně mluví o video interview a dalších vychytávkách.

Dlouhodobě spolupracujeme se Sonru, což je platforma, která řeší kompletní video interview a kterou máme i integrovanou do SuccessFactors. Protože až v průběhu výběrového řízení to dává smysl, a tudíž to na portálu určitě nebude. Co naopak zvažujeme, je propojení s chatbotem, který by dokázal lidem pomáhat vybrat vhodnou pracovní pozici na základě dobře volených otázek. Zde nám naopak integrace takového řešení do celého webu přijde smysluplná. Jakékoliv další řešení a aplikace jsou jen otázkou času, nápadu nebo příležitosti.

Kolik inzerátů a kandidátů máte jako cíl?

Velmi velké číslo :) Díky naší cenové politice doufáme, že firmy budou inzerovat i pozice, které by normálně daly maximálně na vrátnici. Máme vymyšlené i řešení pro kandidáty bez e-mailu leč víme, že s chytrými telefony má e-mail už skoro každý. Bude pak jen na firmách, zda společně vymyslíme způsob, jak tyto kandidáty dostat k nim do systémů.

384 views

Recent Posts

See All
bottom of page